על הנוי בהראל, ראיון עם איתן כהן

מקומון • 19/11/2014 כניסות

ראיון עם איתן כהן rרכז הנוי

ש: איך הגעת להראל?

נולדתי בהרצליה, לפני הצבא הייתי בניר עוז בשל"ת מוקדם כחלק ממסלול הנח"ל. לאחר מכן באתי להיקלט בהראל עם אשתי הראשונה סלביה, אמא של מני, שכבר היה אז בן שנה. בקיבוץ נולדה ענבל.

ש: מה הביא אותך לעסוק בנוי

תמיד עבדתי בענפים חקלאיים, מטעים, פלחות, עוד מהרצליה, אבי היה חקלאי. בקיבוץ עזרתי תמיד צוות הנוי, בעבודות שהצריכו כלים כבדים, כמו הכנת מסלעות. ברגע שאחרון הצוות של אותו הנוי עזב, אולי זו הייתה מיכאלה אז עברתי חפיפה של עשר דקות ונהייתי נויניק, רכז הנוי.

ש: מהי התפיסה שלך לגבי הנוי בקיבוץ?

אין לי תפיסה ספציפית לגבי נוי בקיבוץ אבל יש לי תפיסה כוללת לגבי גינון, שהיום נעשתה בעצם מקובלת מבחינה רחבה, אפילו בערים כמו הרצלייה וכפר סבא. התפיסה נקראת גינון אקולוגי שממעט בריסוסים, תומך בצמחיה שמתאימה לאזור מבחינת אקלים ואדמה, לא יוצאים מגדרינו כדי לשתול צמחים שלא מתאימים לאזור. המראה צריך להיות מסודר וידידותי לאנשים אך לשמור על מראה טבעי ומעוגל, לא "מטופח מדי". המגמה היא להשאיר לפי עונות השנה, לתת לקיץ להשפיע על הצמחייה, ולהראות בה ולא לנסות להוכיח שחורף. בחורף לא לייבש את הירוק בריסוס ובכיסוח יתר אלא לתת לחורף לשוות לנוף את הרעננות שמביאים הגשמים.

 

ש: תאר כמה פינות חמד או מקומות יפים וייחודיים בקיבוץ?

באופן כללי בגלל שהייתי בלי צוות בנוי, לא היה לי זמן להקים ולתחזק פינות ממש מיוחדות שדורשות רמת תחזוקה  גבוהה. כל פעם שהייתה יוזמה של אחרים שגם היו מוכנים לעזור בהקמה שלה אז יצרתי משהו ראוי שלא יהיה מסובך מדי להחזיק. דוגמא, אלי קסלסי הוא הרוח החיה בשיפור פני הקיבוץ והקמת פינות חמד, כמו הכיכר הקטנה החדשה ליד תחנת איסוף התלמידים.

הבוסתן מול השכונה החדשה הייתה הזדמנות במציאת שטח פנוי שאפשר לי "ללכת עד הסוף" עם ההשקפה שלי. הבוסתן הוא אורגני לגמרי מה שמביא שלל ציפורים ופרפרים בין עציו. יש בו גם עשביה טבעית שמשתלבת עם השתול. הצמחייה היא בעיקר תועלתית וכוללת עצי פרי וגפנים, שלל תבלינים וכל קהילת הראל מוזמנת לבוא לטייל, לטעום, להשתתף במסיבות וחגים שמתארגנים בבוסתן על ידי תושבי השכונה.

ש: מה יכולות להיות המשמעויות הקהילתיות של העבודה שלך?

הגינון עצמו נעים, ותורם לאיכות החיים של התושבים כאשר הוא מוצלח. מקום שנעים לחיות בו בגלל מדשאות ועצים. לראיה, כל מי שנכנס לקיבוץ מתרשם מהיופי והייחודיות שלו, למרות שהוא לא "מטופח מדי" ומזה אני שואב סיפוק  ומרגיש שותף, זה הביטוי להשקעה ולהשקפה שלי לגבי גינון אקולוגי ונופי הקיבוץ.

ש: המשתלה היא מקום קהילתי תוסס, הופעות ג'אז בשילוב ארוחות בראנצ' היו למכביר וכולם היו מוזמנים, ומי שבא נהנה, גם לאחרונה הייתה הצגת ילדים במשתלה. ספר לנו עליה

נחזור למיכאלה, במסגרת העשר דקות שבהן חפפה אותי כרכז נוי, היא גם הסבירה לי במשך דקה שלמה איך עושים שתילים. מהדקה הזאת התפתחה המשתלה שתרמה את תוצרתה בשתילים, ומקום יפה לאירועים ופינת התייחדות רומנטית  לכל תושבי הקיבוץ (המלצת המערכת:כדאי לנסות, במקום מוסיקה שקטה באופן רצוף).

ש: לקראת הנסיעה המשפחתית להודו אתה מוזמן לבקש משאלת לב אחת מתושבי הראל בקשר למראה המקום

כשראיתי את תוכניות הבנייה, דף משובץ קוביות צפופות, חשכו עיני. המשאלה שלי היא שנשפיע על מהלך העניינים, ולצד הקוביות נשאיר יותר מקום ונטפח גנים יפים ושטחים ירוקים. הייתי רוצה לראות שהבתים עצמם עובדים בצורה אקולוגית, כמו מערכות סולאריות לייצור חשמל וחימום, שימוש במים אפורים להשקיה, נקודות מחזור ליד הבתים, (זכוכיות, פלסטיק). הייתי רוצה שאנשים יוכלו לגור בהראל בצורות פחות שגרתיות, אך יותר סביבתיות, כמו בתי בוץ, אוהלים, טיפי או בכל סוג בניה אחר שיחפצו בו, לאו דווקא במקום בקוביות אלא במקום ייחודי, זה דבר שיכול לתרום לייחוד המקום, ולתיירות מיוחדת בקיבוץ וזו הזדמנות שיכולה להשתלב בצורה טובה בחזון של האנשים שמנהלים את המערכת.

5vXvrWpz7Ii1