היום הבינלאומי להזדהות עם קרבנות עינויים – דו"ח מצב

ליאור גורפינקל • כניסותעינויים ויחס אכזרי, בלתי אנושי ומשפיל - דו"ח מצב, ישראל 2018

View this email in your browser  רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו גם אתם לניוזלטר שלנו כאן

לציון היום הבינלאומי להזדהות עם קרבנות עינויים

חברים יקרים,
 
היום מצוין ברחבי העולם היום הבינלאומי להזדהות עם קרבנות עינויים.
לציון היום, מוציא הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל דו"ח מצב (לצפייה בדף המידע, לחצו כאן) ובו נתונים, סטטיסטיקה, תיאורים ועדויות של קרבנות עינויי השב"כ בחקירות, ומעט מידע על הפעילויות של הוועד והקשיים העומדים בפנינו מול האטימות וגרירת הרגליים של הרשויות. הדו"ח מצייר תמונה כאובה ומקוממת בכל הנוגע לשימוש בעינויים וביחס אכזרי, בלתי אנושי ומשפיל על ידי הרשויות השונות בישראל, ולאיכות הטיפול המנהלתי והמשפטי בהם. האם כך אנו רוצים שייראו פני החברה שלנו? האם זו דמותנו?
הדו"ח מתאר כיצד הטיפול בתלונת שב"כ אורך, בממוצע, קרוב לשלוש שנים, ולמרות זאת, עד כה לא הוגש ולו כתב אישום אחד; כיצד בכל יום מועברים 1700 אסירים מסע עינויים ברחבי הארץ, עם עדות של אסיר אחד שהובל במשאית בתת-תנאים למשך 44 שעות רצופות. מנתוני הדו"ח עולה כי 85% מתלונות הוועד כללו מניעת שינה שנמשכה ימים רבים; ב-27% מהתלונות נעשה שימוש באלימות פיזית חמורה; כמו כן מופיעות בדו"ח עדויות, ציטוטים ותיאורי מקרים שהגיעו לוועד.
 
השבוע שעבר היה עמוס מאוד מבחינה תקשורתית וציבורית. אחרי ההחלטה הדרמטית במשפטם של נאשמי הרצח המחריד בדומא, בה דחה בית המשפט ראיות שהושגו באמצעות עינויים.
על ההחלטה כתבו רבים וטובים וביניהם, פרופ' מרדכי קרמניצר ועו"ד אפרת ברגמן-ספיר, מנהלת המחלקה המשפטית של הוועד. כמו כן נערך ריאיון מקיף עם ד"ר רחל סטרומזה, מנכ"לית הוועד, ב-Times of Israel.
כל הכותבים מסכימים על כך שבית המשפט נמנע מנקיטת עמדה ברורה לגבי תקינות השימוש ב"אמצעים מיוחדים" והקפיד להתנער מאחריות ולהתרחק כמו מאש מלדון בסוגיה הבוערת אם שיטות החקירה הללו עולות לכדי עינויים. בית המשפט חשש לקבוע תקדימים, וזאת מכיוון שבישראל אין חוק נגד עינויים והמדינה מתעקשת לטמון את ראשה בחול.
 
הדו"ח המצורף מפנה זרקור למציאות העגומה בישראל, בה מופעלת אלימות משטרתית על מנת להשתיק ולהתעמר באזרחים; אלימות מערכתית על מנת להעניש אסירים ולהפשיט אותם מצלם אנוש; ולהפעיל שיטות חקירה פסולות ואסורות על מנת להוציא הודאות מנחקרים במרתפי השב"כ. שוטרים ננזפים בהליך משמעתי במקום לתת את הדין בבית משפט; שב"ס מתחבאת מאחורי תירוצים קלושים; למרות אינספור עדויות, מעולם לא הוגש כתב אישום נגד חוקר שב"כ על שימוש באמצעים שנפסלו על ידי בית המשפט.
ביום הבינלאומי להזדהות עם קרבנות העינויים, יותר מאשר להזדהות – יש לעשות: יש להילחם להשגת צדק לקרבנות העינויים ולא להחריש בזמן שמערכת המשפט גוררת רגליים ונמנעת מלהכריע בנושאים מהותיים. אל מול עינויים אסור להישאר אדישים.
 
אנו קוראים לכל שוחרינו: אל תישארו אדישים. תרמו עוד היום לפעילות הוועד על מנת שהמאבק יוכל להמשך.
 
בעניין אחר, אנו נפרדים (לזמן קצר) ממנכ"לית הוועד, ד"ר רחל סטרומזה, שיוצאת לחופשת לידה. את מקומה תמלא עד סוף השנה עו"ד מוריה שלומות, לשעבר מנכ"לית שלום עכשיו ומרכז יעוץ לאישה. הוועד מברך את מוריה על כניסתה לתפקיד ומאחל לה ולרחל הצלחה בהתמודדות עם האתגרים העומדים בפניהן בחודשים הקרובים, כל אחת ואתגריה היא.
 
תודה רבה וקיץ חם ונעים,
ד"ר רחל סטרומזה, עו"ד מוריה שלומות,
מנכ"לית הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל
תמכו בוועד

הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל גאה בתמיכה ובמימון שהוא מקבל מאנשים פרטיים, קרנות, ממשלות, וגופים מקצועיים.
רוב המימון של הוועד הציבורי נגד עינויים מגיע מישויות מדיניות זרות; לפרטים נוספים, היכנסו לאתר.

Copyright © 2018 Public Committee against Torture in Israel, All rights reserved.
שלום רב, בעבר הבעת עניין בפרסומי הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל לכן אנו שמחים לעדכן אותך בחדשות מאיתנו

Our mailing address is:

Public Committee against Torture in Israel
P.O.B. 4634 Jerusalem 91046
Jerusalem 61000
Israel

Add us to your address book


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.