גונבים לנו את הים

אביבה ויסגל • 21/7/2017 כניסותשלום,

 

הים כמו שאנו מכירים אותו נמצא בסכנה.

זה בידיים שלנו לעצור את גניבת הים והחופים.

 

שימו לב! אנחנו צריכים את עזרתכם בקמפיין שטח למניעת גניבת הים מתחת לאף שלנו.

פירוט על הדרך בה אתם יכולים לעזור נמצא בהמשך המייל בכיתוב אדום!

 

היום בכנסת נפלה ההצבעה על הצעת התיקון לחוק החופים שיכל למנוע מתכניות בנייה ישנות להתממש, ולמנוע בנייה במרחק של 100 מ' מקו המים. הממשלה מקדמת את המהלך שיאפשר בנייה מסיבית של אלפי יחידות דיור ומלונות בחופי ישראל, וכך למעשה מפקירה את החופים ליזמים שכבר פועלים בשטח.

 

במקביל,

הממשלה מקדמת את חוק אזורים ימיים, שמפקיר את הים בידי משרד האנרגיה,

תוך מניעת סמכויות מהמשרד להגנת הסביבה ומניעת שקיפות מהציבור על פעילות שמתרחשת במים הכלכליים של ישראל, באופן שמסכן את הים שלנו.

 

 

אסור לאפשר איום של בניה מסיבית בחופים וזיהום כבד בים!

 

איך את/ה יכול/ה לעזור?

 

אם את\ה גר\ה באחת מערי החוף בקרבת הים, או ברחובות שמובילים לים, נשמח לעזרתך בתליית שלט אצלך במרפסת- שלט שאנחנו נספק לך עם מסר חזק וברור: גונבים לנו את הים! הצפת ערי החוף בישראל בשלטים אלו תעביר מסר ברור של התנגדות ציבורית לתכניות מסוכנות, ותעזור לנו רבות במאבקנו להציל את הים.

נשמח לעזרתך! שלח\י לי מייל חוזר ואצור אתך קשר.

*אין לך מרפסת? לא גר\ה ליד הים? נשמח לקבל עזרתך בחלוקת השלטים!

 

מידע נוסף:

תיקון לחוק החופים – חוף הים זה לא נדל"ן

תכניות הבניה הישנות מחוף אכזיב ועד לחוף זיקים, מאיימות להפוך את החופים שלנו לרצף בטון עבור שכונות מגורים ולאתרי נופש לעשירים בלבד. מטרת הצעת החוק היא למנוע את הפירצה המאפשרת לתכניות ישנות להרים את ראשן בכל פעם מחדש, ולהבטיח בחינתן תחת הסטנדרטים של חוק החופים. החופים הם נכס אסטרטגי של כל אחד מאתנו. בניה עליהם תחסל את הים שלנו ואת הסיכוי שלנו ושל ילדינו ליהנות ממנו גם בעתיד.

היום בכנסת נפלה ההצבעה על התיקון לחוק החופים , עליו חתומים עשרות חברי כנסת, המחייב בחינה חדשה של כ- 50 תכניות בניה ישנות (בחלקן עוד מתקופת המנדט הבריטי!), שמקודמות היום, בניגוד לחוק החופים (מ2004). הצעת החוק החדשה אינה מבקשת לבטל את אישור התכניות, אלא להביאן לבחינה חדשה, כדי לוודא שהן עומדות ברצונו של הציבור ב-2017, בהתאם לדרישות החוק, האוסר על בניה פחות מ 100 מ' מקו המים.

אנו דורשים: לתקן את חוק החופים, כך שיחייב דיון מחודש בתוכניות בניה על החופים שאושרו לפני 2004.

 

חוק אזורים ימיים – מסכן את הים

חוק אזורים ימיים - הצעת החוק הממשלתית להסדרת חוקי המדינה במים הכלכליים, מקום פעילות אסדות הקידוח בעומק הים, מתוכנן להיות מוגש בקרוב לאישור הכנסת. למרות ניסיונות להגיע לפשרה בין צרכי המשק השונים שנמשכו שנים, לאחרונה השר להגנת הסביבה ח"כ זאב אלקין נכנע לכל דרישות משרד האנרגיה, והסכים לגרסת חוק שתעניק סמכויות יתר למשרד לאנרגיה על חשבון הגנת הסביבה ועל חשבון שקיפות לציבור דרך ועדות תכנון שונות. לאור העובדה שמשרד האנרגיה מקדם אינטרסים של חברות האנרגיה בלבד, יוצר החוק במתכונתו הנוכחית מצב מסוכן ולא מאוזן, המסכן את הים ואת כל הפעילויות הכלכליות והחברתיות הנסמכות עליו.

אי פיקוח על משתמשי הים, ובראשם קידוחי הגז והנפט, עלול להמיט אסון על הסביבה הימית ועל כולנו!

הצעת החוק הממשלתית משמעותה הפקרת הים לידיהם של טייקונים וסיכון ממשי למשאב.

אנו דורשים: לא לאשר את הצעת החוק במתכונתה הנוכחית ולהכניס בה שיפורים מפליגים להגנה על הים.

תודה ובהצלחה לכולנו במאבק על הים,

בר עומר

רכזת מתנדבים

עמותת "צלול"

03-5762462

052-5628020

מצטרפים למגני הים ושומרים על ים צלול!